Hvordan påvirker klimaet børn?
Over hele verden laver klimaforandringerne ”kuk” i naturen. Det betyder allerede nu, at der kommer flere og voldsommere naturkatastrofer. Børn i ulandene er de mest udsatte, når naturen raser.
I dette tema på MEGAFONEN kommer du tæt på børn og unge fra Asien, Afrika og Danmark, der oplever ”kuk i klimaet” på deres egen krop.
Det rammer alle - også os i Danmark
I ulandene går naturkatastroferne hårdest ud over børnene. De har sværere ved at overleve under fx oversvømmelser, fordi de ikke kan svømme. Og når tørke forhindrer folk i at dyrke mad, bliver børnene først syge af at sulte, for de har mindre at stå imod med. Men klimaet er også begyndt at ”gå amok” i Danmark. Mød nogle teenagere fra Greve, der måtte flygte ud af deres hus pga. en oversvømmelse.
Hvad vil du gøre ved det?
Det er os mennesker, der har skabt klimaforandringerne - især os, der bor her i de rige lande. Derfor har vi alle et ansvar for at gøre noget ved problemerne. Brug temaet – og bliv klogere på, HVAD DU KAN GØRE for at forhindre klimaforandringerne til gavn for dig selv og dine ”kammerater” i ulandene.

Hold øje med megafonen
Hver gang du ser megafonen, betyder det, at du kan sige din mening i debatten eller sende dine foto, videoer og andre bidrag ind her til hjemmesiden.
















