| |
Virksomheders sociale ansvar - CSR
Virksomheder vælger ofte at få produceret deres varer i udviklingslandene. Her er prisen på bl.a. arbejdskraft lav, men der er også en reel risiko for, at børn er involveret i produktionen. Mange firmaer skynder sig at fyre børnene, men det er ikke den bedste løsning, for langt de fleste børn arbejder for at overleve. Hvis de bliver fyret uden tilbud om støtte, er der en stor risiko for, at de er nødt til at tage farligere job, bliver udnyttet i prostitution eller havner i kriminalitet.
Red Barnet er fortaler for, at virksomheder forholder sig etisk ansvarligt til problemet børnearbejde. Det betyder fx, at virksomhederne ikke blot må fyre børnene på gråt papir, men i stedet skal sikre at børnene kommer i skole eller får et lettere, uskadeligt arbejde, hvis de er gamle nok til det.
Red Barnet har oprettet en virksomhedsrådgivning, der hjælper virksomheder og organisationer i gang med at udvikle etisk ansvarlige politikker over for børnearbejde. Virksomheder kan fx få hjælp til at håndtere børnearbejde i akutte situationer og vejledning i, hvordan man forebygger børnearbejde. Endelig indgår Red Barnet i partnerskaber med erhvervsorganisationer og virksomheder om udvikling af løsninger til gavn for både virksomheder og børn. |